Yves Saint Laurent Y

4,030.00 ден5,570.00 ден

Олицетворение на вредностите, Y не е приказна за мажот, туку приказна за генерација на креативни мажи кои ги води страста додека храбро го пронаоѓаат својот пат. Од инспирација, преку напорен труд и соработка, па се до самоостварување и успех. Најголемиот број на машки мириси припаѓаат на мирисното семејство “Fougere”, како комбинација на свежи, древенсто-топли и балзамични ноти. Овој мирис е дело на легендарниот парфимер Dominique Ropion на кој како инспирација му послужиле две незаборавни парчиња од машкиот гардеробер, а тоа се класична бела маичка со кратки ракави која ги претставува горните ноти – бел алдехид, бергамот и ѓумбир во комбинација со апсолут геранија. Долните ноти на мирисот ја кријат елегантната сила на меките балзамични ноти на желе, акорд на сив амбер и темјан. Рафинирани, шик и привлечни се како совршено скроено одело.

Исчисти
SKU: 753 Категории: ,